За списанието

За списанието

ISSN 1313-1451 – книжно издание
ISSN 2603-5340 – онлайн издание

Списание „Литературата“

Списание „Литературата“ в този възстановен/обновен формат е факт от 2007 г. То се печата два пъти в годината. Двете книжки са „лятна“ (през м. юни/юли) и „зимна“ (през м. ноември/декември).

Списанието се индексира в следните международни бази данни с научна информация:

Изданието е в списъка на НАЦИД на съвременни български научни издания с научно рецензиране.

Абонамент за списанието може да се направи през Доби Прес ЕООД.

Сайт на сп. „Литературата“ в системата за анонимно рецензиране ScholarOne Manuscripts™

Принципи и цели

Изданието залага на интердиспиплинарността и разбира литературата в широкия контекст на хетерогенността между текстове, на проблематизиране на граници, на интертекстуалност и поместване на литературата в широк културологичен контекст. Списанието центрира върху различни подходи в интерпретаторските възможности както на литературата, така и на други сфери от културата. „Литературата“ има желание да огледа избраните тематизации и през погледа на световната им актуалност. Основен приоритет на изданието е неговата съсредоточеност върху българския (регионален) принос в големите европейки и световни теми. Затова акцент в него винаги са родните гласове – на авторитетни имена, но и нови – на млади перспективни учени, на талантливи студенти от трите образователни степени, които дават своите гледни точки по големите дебати. Списанието е отворено и към съизмерване с хуманитарните търсения в балкански, централноевропейски и източноевропейски контекст. Постепенно то се налага като разпознаваемо в Централна и Източна Европа, както и на Балканите.

За разлика от останалите български списания тук водеща е тематичността и текстовете се пишат специално за конкретния брой. Списанието е единствено по рода си в България, което по конкретен проблем и тема събира литературоведски, културологични и езиковедски текстове в едно общо поле. Амалгамата от посоки очертава широкия профил на филологическото днес и съхранява този позагубен негов статус. Затова можем да кажем, че за мащабите на България, където по принцип има много малко хуманитарни списания, то е уникално.

„Литературата“ се оформя и като център на българистиката – в редакционния му съвет са привлечени едни от най-добрите българисти, родни и чуждестранни в световен план. Амбицията му е да бъде тяхна трибуна, както и на новите поколения студенти, за да прави видими не просто постиженията им, но и да помага за съхраняването на българистиката по света.

Структура на изданието

Първият много важен „дял“ на списанието е преводният. Може да се каже, че политиката на изданието е свързана с утвърждаването на българската хуманитаристика като съотносима със световната.

Вторият „дял“ е посветен на публикации на български автори, писани специално за конкретен брой. Отговорно задължение на редакционната колегия е да засилва сътрудничеството с националната академична общност, да установява контакти с други културни институции като библиотеки и музеи и да създава етос, гравитиращ към списанието. Тук като автори са привлечени и българисти от всички славянски, а и не само, държави, както и учени от други университети по света, които могат да предлагат статиите си и на английски език, но по темата на книжката.

„Литературата“ дава поле и на актуални научноизследователски и образователни дебати. Поддържа постоянна рубрика за рецензии на нови книги. Така се стреми едновременно към своеобразна актуална „приложимост“ на темите, но и към просветителство, насочено към студентската аудитория. Представители от нея намират системна изява и като автори в рубриката „Дебюти“.

Задача на списанието е да се отваря към по-широка заинтересована публика и да комуникира успешно с по-прагматично настроените нови поколения – медиатор за това е сайтът на списанието.

> Вижте по-важните тематични полета на списанието

Екип

Запознайте се с хората, които работят неуморно по всеки брой на списанието!

Scroll to Top